Alias DCP.
DCP je dnes ekvivalent k analogovému 35 mm filmovému pásu. Nebudu tady diskutovat a rozebírat, co je lepší a horší. Obě standardy mají i v dnešní době své podporovatele, ale mnohem častěji se už dnes v kinech střetnete s digitální verzí DCP. Téměř všechna kina na světě již provedla upgrade na digitální vysílání. Pro provozovatele kin je to levnější, potřebují míň zaměstnanců a nasazování je mnohem rychlejší a flexibilnější. V článku dole popíši specifikace, které s sebou přinesl tento způsob projekce.
Existují pouze dvě skupiny DCP balíku. DCP dle specifikací DCI a všechny ostatní.
DCI specifikace zná pouze 2K nebo 4K rozlišení ve 24 nebo 48 snímcích za vteřinu v sekvenci JPG2000 / Interop. Také umí zabalit dvě video stopy / oči zvané také stereoskopie. Videa jsou akceptovatelná jedině v barevném prostoru XYZ. V druhé kategorii DCP můžete do balíku „zabalit“ téměř cokoliv od 720p po 4K, od 23,97 fps až po 120 fps. Záleží pouze na kino servrech a projektorech, co jsou schopné přehrát a z balíku vyčíst. Právě proto, když si chcete být jistí, že vaše video se bude dát přehrát, používejte jenom DCI specifikaci! To vám zaručí, že jej bude moci přehrát kdekoliv v kině po celem světě. Všechny balíky jsou ve formě MXF souborů, separátně zvuk a obraz. Z XML souboru je pak možné vyčíst jak je film dlouhý, kde se nachází video a audio a jakého jsou typu. DCP v sobě zahrňuje mnohem více informací a níže popíši pouze hlavní z nich:
Rozlíšení:
2K – 2048 × 858 – DCI scope version (známe jako 2,39:1)
2K – 1998 × 1080 – DCI flat version (známe jako 16:9 or 1,85:1)
4K – 4096 × 1716 – DCI scope version
4K – 3996 × 2160 – DCI flat version
Datový tok:
Obvykle jsou 3D filmy ve 125 Mbps pro každé oko a 2D filmy ve 250 Mbps. U reklam a jiného obsahu se můžete střetnout s mnohem menším datovým tokem.
Barevný prostor:
Existují dvě typy barevného prostoru. RGB a XYZ. RGB je přímo jako RAW promítaný na plátno. Avšak XYZ soubor je v projektoru konvertován zpátky do RGB pomocí speciálních filtrů. Na níže uvedeném příkladu můžete vidět rozdíl mezi nimi. XYZ je výrazně fialovější a působí jako méně saturovaný:
RGB verze
XYZ verze
Barevný prostor XYZ můžete poznat i jako „DCDM XYZ Gamma 2,6“. Tuto konverzi můžete udělat buď přímo v autorizačním programu pro výrobu DCP nebo například i v After effects atd.
DCNC (Digital Cinema Naming Convention):
Je celosvětové ujednání ohledně označování souboru DCP u filmů, reklam a dalšího obsahu. Díky němu je možné už přímo z názvu souboru identifikovat základní parametry filmu. Pro promítače je toto vítané, protože ví okamžitě, jak daný sál nastavit. Složitý vzhled názvu lépe pochopíte podle popisu dole:
NAME_ADV1-2D_F_EN-SK_US-12A_51-SK_2K_DI_20141208_FDC_VF1
NAME: jméno obsahu balíku
ADV1: kategorie (advertisement, feature, trailer, etc.) s číslem verze / mutace
2D: 2d nebo 3d verze
F: Flat/Scope/Full (F/S/C) – poměr stran
EN: Jazyk doprovodné stopy zvuku
SK: Jazyk titulků
US: Teritorium
12A: Hodnocení
51: Typ zvuku (5.1; 6.1; 7.1; 2.0)
SK: Popis komentáře
2K: Rozlíšení (2K / 4K / 4K48)
DI: Studio
20141208: datum
FDC: Facility
VF1: Typ balíku (originál, verze č.1, atd.)
Toto byly ty nejdůležitejší parametry v označování souborů, které potřebujete znát při výrobě správně označeného DCP. Součástí této distribuce bývá také tzv. KDM klíč. KDM klíč je dodáván na USB flashdisku (obvykle), který se zasouvá do playeru při promítání. KDM klíč jednoduše limituje a říká servru kdy, eventuálně do kdy se daný obsah může používat. Je to důležité k ochraně neautorizovaného kopírování před domluvenou premiérou filmů a často se může stávat, že je doručen jiný den, než harddisk s filmem.
Kromě popsaného, nejčastěji používaného JPG2000 je možné dodat DCP i v kodeku MPG. Tato možnost se téměř v praxi nepoužívá.
Existuje mnoho aplikací pro tvorbu DCP. Vzpomenu pouze pár základních: CineAsset od Doremi Labs, CuteDCP a OpenDCP, který je zdarma.
Moje otázka:
Proč je nezbytné konvertovat obraz z RGB do XYZ a pak zpět do RGB v promítačce?